آغاز مهم‌ترین گردهمایی آبی منطقه غرب آسیا در تهران

دهمین اجلاس شورای حکام مرکز منطقه‌ای مدیریت آب شهری امروز پنجشنبه، با حضور مقامات و وزرای بخش آب ۱۵ کشور منطقه به ریاست وزیر نیروی کشورمان در سالن اجلاس سران تهران آغاز شد.

به گزارش ایسنا، نمایندگان ۱۵ کشور منطقه و حدود ۹ سازمان منطقه‌ای و بین‌المللی در نشست شورای حکام مرکز منطقه‌ای مدیریت آب شهری حضور می‌یابند.

رییس این شورا طبق اساسنامه، وزیر نیرو است و نشست آن سالی یک بار برگزار می‌شود، البته این شورا مدتی غیرفعال بود اما در دوره سوم، فعالیت این مرکز با استقبال کشورهای منطقه و حتی برخی کشورهای اروپایی روبرو شده و وزیر نیرو هم پیش‌بینی کرده تعدادی از پیشنهادات که شامل انتقال دانش و همکاری‌های منطقه‌ای در حوزه آب است، به تصویب شورا برسد و مصوبات این شورا بعد از ظهر امروز اطلاع‌رسانی خواهد شد.

طبق اعلام، معاون وزیر نیروی ترکیه برای اولین بار در این دوره در نشست شورا حضور دارد. شرکت کنندگان دیگر هم از کشورهای آذربایجان، عراق، عمان، قرقیزستان، تاجیکستان، سوریه، هند و برخی سازمان‌های فعال در حوزه آب مستقر در سوییس و آلمان هستند.

دهمین اجلاس شورای حکام مرکز منطقه‌ای مدیریت آب شهری شاهد حضور سفرا و نمایندگان ویژه کشورهای ارمنستان، لبنان، پاکستان، بنگلادش و افغانستان هم هست. در این بین گفته شده سازمان‌های بین‌المللی متعددی همچون یونسکو، نماینده مقیم سازمان ملل در ایران، برنامه توسعه ملل متحد، برنامه اسکان بشر ملل متحد، سازمان بهداشت جهانی و سازمان خوار و بار و کشاورزی ملل متحد نیز در این اجلاس حضور دارند.

همچنین با توجه به حضور مدیران سازمان‌ همکاری‌های اقتصادی اکو، بانک توسعه اسلامی و مرکز همکاری‌های ژاپن و خاورمیانه(JCCME)، در این اجلاس مباحث متعددی از جمله مدیریت آب شهری، سیستم‌های تصفیه فاضلاب، کیفیت آب، سازگاری با کم آبی، مدیریت مخاطرات آبی اعم از سیل و خشکسالی مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.

به گفته علس چاووشیان – مدیر مرکز منطقه‌ای مدیریت آب شهری -در این اجلاس جوانب اجتماعی، اقتصادی و زیست‌محیطی مسائل مرتبط با آب مورد بررسی قرار خواهد گرفت و حاضران درصدد دست‌یابی به چارچوبی برای گفت‌وگو و مفاهمه در خصوص مسائل آبی هستند تا به دور از تنش‌ها و چالش‌هایی که بعضا ممکن است توسط قدرت‌های فرامنطقه‌ای تحمیل شده باشد، بتوان این مسائل را در یک فضای آرام و صلح‌آمیز مورد بحث و گفت‌وگو قرار داده و برای آن‌ها راه‌حل‌های مبتنی بر حفظ منافع مشترک اتخاذ شود.

ادامه دارد…

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code