در نشست هیات تجاری اندونزی با فعالان اقتصادی استان کرمان چه گذشت؟

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان با بیان اینکه در طول کمتر از شش ماه گذشته، سفیر اندونزی سه بار به کرمان سفر کرده، گفت: شناخت کافی از توانمندی‌ها و ظرفیت‌های دو طرف در طول چند ماه گذشته حاصل شده و اکنون زمان همکاری‌های مشترک اقتصادی استان با اندونزی فرا رسیده است.

به گزارش ایسنا، “سیدمهدی طبیب‌زاده” در نشست هیات تجاری اندونزی با جمعی از فعالان اقتصادی استان گفت: زمینه‌های ارتباط تجاری و فرهنگی خوبی بین کرمان و اندونزی وجود دارد و باید همکاری‌های کمی و کیفی با اجرای برنامه‌های قابل اندازه‌گیری برای رسیدن به اهداف مدنظر صورت گیرد. 

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان از سفیر اندونزی درخواست کرد با توجه به چند ماه مذاکره در ایران، موانع موجود بر سر راه توسعه را اعلام کند تا برای رفع آنها تلاش شود.

طبیب‌زاده، دلیل پیشرفت کشور اندونزی را وجود نیروهای توانمند و علاقمندی مانند سفیر این کشور در ایران عنوان و بیان کرد: توجه وی به کرمان و علاقمندی به موضوعات مشترک دو طرف، می‌تواند بنای تجاری مستحکمی را بنا کند. 

وی ادامه داد: در فاصله دیدار اول تا سوم با سفیر اندونزی در کرمان یکسری روابط تجاری برقرار شده که درهمین رابطه هیات اندونزیایی از یکی از کارخانجات روغن خوراکی در سیرجان بازدید کردند.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان خاطرنشان کرد: امیدواریم مبادلات تجاری بین کرمان و اندونزی به طور مستقیم برقرار و با کوتاه شدن دست واسطه‌ها، زمان و هزینه کمتری تحمیل شود و در نخستین گام بتوانیم در ماه مبارک رمضان آینده، خرمای کرمان را بر سر سفره‌های مردم اندونزی شاهد باشیم. 

وی در ادامه به شباهت های فرهنگی بین کرمان و شهر بنگکولو اندونزی اشاره و اظهار کرد: پیوند فرهنگی در آئین‌های مشابه بین دو طرف به خوبی احساس می‌شود و ایرانی‌ها به خوبی از اندونزی یاد می‌کنند.

سفیر اندونزی در ایران نیز در ادامه این نشست گفت: برای آشنایی با کرمان برنامه ریزی های لازم را در بازدیدهای مختلف انجام داده‌ایم و به نقاط مشترک برای برقراری رابطه تجاری بین کرمان و اندونزی دست یافته‌ایم. 

اوکتاوینو علیمودین با اشاره به اینکه در حال حاضر تبادل اقتصادی دو کشور به ۷۰۰ میلیون دلار رسیده که می‌تواند تا پایان نوروز امسال به ۸۰۰ میلیون دلار برسد، ادامه داد: کارخانه لاستیک بارز کرمان، کائوچو مورد نیاز برای تولیدات خود را به طور مستقیم از اندونزی وارد می‌کند و همچنین در سیرجان نیز کارخانه تولید روغن سرخ کردنی وجود دارد که می‌توانیم مواد اولیه مورد نیاز آن را از اندونزی به کرمان و ایران وارد کنیم. 

علیمودین، اظهار کرد: همچنین امیدواریم پیوند خواهرخواندگی بین شهرهای ایران و اندونزی را راه‌اندازی کنیم تا همکاری‌های دو طرف کامل شود.

وی افزایش روابط گردشگری بین دو طرف را نیز مورد تاکید قرار داد و گفت: به جز محصولات کشاورزی و مسائل شهری، علاقمندی در بین مدیران و تجار برای آشنایی با سیستم آبیاری مزارع و باغات با قنات‌های استان کرمان وجود دارد تا بتوانند با استفاده از این تجربه زمینه‌های همکاری مشترک را تعریف کنند.

 علیمودین، از برگزاری نشست مشورتی بین ایران و اندونزی در آینده‌ای نز۰دیک خبر داد و گفت: در این نشست تمامی نکات مورد بررسی قرار می گیرد. 

سفیر اندونزی در ایران با اشاره به اینکه باید دو وزارتخانه مربوطه در ایران اقدامات لازم برای صادرات خرما به اندونزی را انجام دهند، بیان کرد: از سوی دیگر بسته بندی خرما باید به گونه‌ای باشد تا زمان رسیدن محموله صادراتی به اندونزی، خرما فاسد نشود.

سفیر اندونزی در ایران، افزود: حل مشکلات در زمینه مبادلات مالی و بانکی نیز یکی از مواردی است که باید برای آن تلاش کرد که در صورت حل این مسئله علاوه بر فعالیت ها در حوزه کائوچو و روغن پالم، در زمینه قهوه و محصولات کشاورزی نیز بخش خصوصی اندونزی به ایران سفر و امکان برقراری روابط تجاری را بررسی می کنند. 

انتهای پیام

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code