نرخ تورم انگلیس در کمترین سطح سه سال اخیر

نرخ تورم انگلیس به ۱.۳ درصد کاهش یافت.

به گزارش ایسنا به نقل از تریدینگ اکونومیکس، با نزدیک شدن به موعد خروج انگلیس از اتحادیه اروپا و کاهش نااطمینانی‌ها از سرانجام پرونده برگزیت، نرخ تورم سالانه این کشور تا پایان ماه دسامبر با ۰.۲ درصد کاهش نسبت به مدت مشابه منتهی به ماه قبل به ۱.۳ درصد رسیده است.

این نرخ تورم که پایین‌ترین نرخ تورمی انگلیس از نوامبر سال ۲۰۱۶ تاکنون محسوب می‌شود، بیش از همه تحت تأثیر کاهش نرخ تورم بخش لباس و کفش قرار گرفته است که تورم آن از صفر درصد در ماه نوامبر به منفی ۰.۷ درصد در ماه دسامبر تقلیل پیدا کرده است. نرخ تورم در بخش رستوران و هتلداری از ۲.۴ درصد به ۱.۶ درصد رسیده است. در بخش حمل و نقل نیز نرخ تورم نزولی بوده و از ۰.۹ درصد در ماه نوامبر به ۰.۷ درصد در ماه دسامبر کاهش یافته است.

هسته تورمی که تغییرات قیمت مواد غذایی و انرژی را به دلیل نوسانات بالای آن در نظر نمی گیرد، تا پایان ماه دسامبر بدون تغییر نسبت به ماه قبل خود در سطح ۱.۴ درصد باقی مانده است.

نرخ تورم ماهانه در انگلیس نیز بدون تغییر نسبت به ماه قبل و معادل ۰.۲ درصد بوده است. متوسط نرخ تورم انگلیس در بازه زمانی ۱۹۸۹ تا ۲۰۱۹ معادل ۲.۵۵ درصد بوده است که بالاترین تورم ثبت شده مربوط به ماه آوریل ۲۰۱۵ با ۸.۵ درصد و کمترین تورم نیز مربوط به آوریل ۲۰۱۵ با منفی ۰.۱ درصد بوده است.

از سوی دیگر نرخ تورم در دیگر کشور اروپای شمالی یعنی سوئد در سطح بالایی باقی مانده است؛ به گونه ای که تورم سالانه این کشور تا پایان ماه دسامبر بدون تغییر نسبت به مدت مشابه ماه قبل به ۱.۸ درصد رسیده است.

این نرخ تورم که بالاترین نرخ تورمی سوئد از ژوئن سال ۲۰۱۹ تاکنون محسوب می‌شود، بیش از همه تحت تأثیر افزایش نرخ تورم بخش حمل و نقل قرار گرفته است که تورم آن از ۳.۴ درصد در ماه نوامبر به ۴.۴ درصد در ماه دسامبر افزایش پیدا کرده است. نرخ تورم در بخش بهداشت و درمان از۲.۷ درصد به ۲.۹ درصد رسیده است. از سوی دیگر اما در بخش مواد غذایی و نوشیدنی، نرخ تورم از ۳.۲ درصد ماه قبل به ۲.۵ درصد و در بخش رستوران و هتلداری از سه درصد به ۲.۹ درصد کاهش یافته است.

نرخ تورم ماهانه در سوئد با ۰.۱ درصد افزایش نسبت به ماه قبل به ۰.۴ درصد رسیده است. متوسط نرخ تورم سوئد در بازه زمانی ۱۹۸۰ تا ۲۰۱۹ معادل ۳.۴۷ درصد بوده است که بالاترین تورم ثبت شده، مربوط به ماه اکتبر ۱۹۸۰ با ۱۵.۵ درصد و کمترین تورم نیز مربوط به ماه سپتامبر ۲۰۰۹ با منفی ۱.۶ درصد بوده است.

انتهای پیام

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code