نقش نظام ملی نشانی استاندارد در مدیریت بحران‌های طبیعی

مدیرکل جغرافیایی و اطلاعات مکانی شرکت ملی پست گفت: نظام ملی نشانی استاندارد در مدیریت بحران‌های طبیعی بسیار کارآمد است.

به گزارش ایسنا، حسن جوادی اظهار کرد: با توجه به اقلیم کشور، حوادث و بحران‌های طبیعی که در استان‌های مختلف شاهد آن بودیم، دسترسی به آدرس استاندارد نکته مهمی در مراحل قبل، حین و یا پس از بحران، است.

وی نبود اطلاعات کافی و صحیح را عامل بازدارنده در مدیریت صحیح و به‌موقع بحران‌ها برشمرد و ادامه داد: بدون داشتن اطلاعات کافی از نقاط حادثه‌دیده مانند تعداد ساختمان‌های موجود، تعداد افراد ساکن در نقاط حادثه‌دیده، تصمیم‌گیری امری دشوار و فاقد اعتبار بوده و بر همین اساس، نظام ملی نشانی استاندارد در این‌گونه مواقع بسیار حیاتی و حائز اهمیت است.

جوادی افزود: شرکت ملی پست، به‌عنوان مجری پروژه ملی GNAF، با جمع‌آوری و پردازش این دسته از داده‌ها در بانک اطلاعاتی خود، می‌تواند به‌عنوان منبع اطلاعات مکانی به تصمیم گیران در حین و پس از بحران کمک‌های شایانی کند.

مدیرکل جغرافیایی و اطلاعات مکانی، نظام نشانی‌دهی استاندارد را به‌عنوان بستر و زیرساخت هوشمندسازی فرآیندهای ارائه اطلاعات مکانی و توصیفی دانست و یادآور شد: این بانک اطلاعاتی در داخل خود هوشمندی‌هایی مثل شبکه معابر هوشمند، دیتا مچینگ و ژئوکدینگ هوشمند دارد که در مواقع اضطرار به کمک تصمیم‌گیران خواهد آمد.

جوادی گفت: از آنجا که ارائه خدمات کلیه سازمان‌های خدماتی، دولتی و خصوصی در خصوص شهروندان ارتباط مستقیم با یک مکان (ملک) خواهد داشت، در نتیجه شناسایی دقیق املاک از طریق آدرس یکتا و متصل به موقعیت مکانی آن ملک برای کلیه سرویس‌دهندگان و سرویس‌گیرندگان ضروری و حیاتی است.

او افزود: وجود نظام و سرویس نشانی استاندارد ملی مکان مرجع املاک، یکی از نیازهای پایه و اساسی برای حرکت به سمت مدیریت یکپارچه بحران در سطح ملی است که در سطح کلان‌شهرها و مناطق استراتژیک ویژگی‌های خاصی را می‌طلبد.

جوادی از عبارت کد پستی به‌عنوان کلید مشترک اتصال اطلاعات یاد کرد و ادامه داد: تبادل اطلاعات با کمترین حجم مورد نیاز از اطلاعات صحت‌سنجی شده و قابل‌اعتماد به‌جای تبادل اطلاعات توصیفی غیراستاندارد، کاراترین آثار استفاده از GNAF در مدیریت بحران است.

وی از همه دستگاه‌های مسئول در اجرای پروژه ملی GNAF ازجمله استانداری‌ها و شهرداری‌های سراسر کشور خواست با توجه به اهمیت موضوع، برای تسریع درروند اجرایی این پروژه با شرکت ملی پست همکاری کنند.

انتهای پیام

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code