1900 تن میوه برای شب عید استان مرکزی ذخیره سازی می شود

ایسنا/مرکزی مدیرکل تعاونی روستایی استان مرکزی گفت: ذخیره سازی 1900 تن میوه برای نوروز سال آینده از سوی این شرکت هدفگذاری شده و اقلام مورد نظر از 25 اسفندماه سال جاری تا پایان پانزدهم سال آینده در استان توزیع می‌شود.

سید حسین هاشمی در نشست با اصحاب رسانه اظهار کرد: شبکه تعاون روستایی استان مرکزی یکی از قدیمی‌ترین سازوکارهای تعاونی در سطح کشور و استان با قدمت حدود نیم قرن است که شامل تعاونی‌های روستایی، تعاونی‌های تولید روستایی، شرکت‌های تعاونی کشاورزی و شرکت تعاونی زنان است، همچنین نظام صنفی کالای کشاورزی هم با فعالیت متفاوت در این عرصه فعالیت دارد.

وی با بیان اینکه 40 درصد جمعیت استان با شبکه تعاون روستایی استان مرکزی در ارتباط هستند افزود: در استان مرکزی حدود 90 شرکت تعاونی روستایی با 83 هزار عضو فعالیت دارند که 981 هزار روستا را تحت پوشش قرار می‌دهند، تعاونی‌های روستایی 8 اتحادیه شهرستانی و یک اتحادیه استانی دارند.

مدیرکل تعاونی روستایی استان مرکزی تصریح کرد: 56 شرکت تعاونی روستایی در استان مرکزی با 87 نفر عضو فعالیت دارند، همچنین 25 شرکت تعاونی روستایی و یک اتحادیه استانی و 10 شرکت تعاونی روستایی در استان مرکزی فعالیت دارد که 120 هزار نفر در این شبکه عضو هستند.

هاشمی بیان کرد: شبکه تعاون روستایی استان 94 باب انبار با ظرفیت 70 هزار تن و مساحت 50 هزار و 850 مترمربع و سه واحد ذخیره سیلوی گندم به ظرفیت 45 هزار تن دارد، همچنین مدیریت تعاون روستایی استان 39 باب انبار دولتی به ظرفیت 21هزار و 250 تن دارد.

وی ادامه داد: در سال گذشته مجموعا در 17 مرکز خرید گندم و سه سیلو، حدود 75 هزار تن خرید گندم به صورت تضمینی و 1800 تن دانه روغنی کلزا خریداری شده است.

مدیرکل تعاونی روستایی استان مرکزی در خصوص خرید میوه شب عید اضافه کرد: سال گذشته به منظور تامین میوه شب عید هزار و 800 تن میوه نوروزی شامل پرتقال و سیب با قیمت دولتی در سطح استان توزیع شده و امسال نیز ذخیره سازی هزار و 900 تن میوه برای نوروز سال آینده از سوی این شرکت هدفگذاری شده و اقلام مورد نظر از 25 اسفندماه سال جاری تا پایان پانزدهم سال آینده در استان توزیع می‌شود. یک سوم از مجموع حجم ذخیره سازی میوه ایام نوروز سیب و مابقی پرتقال است.

هاشمی خاطرنشان کرد: همچنین امسال  700 تن گندم بذری، 11 هزار و 539 تن ذرت علوفه‌ای و 9 هزار و 162 تن جو به صورت توافقی خریداری شده است.

وی تصریح کرد: با توجه به اینکه خرید و توزیع کالاهای اساسی مورد نیاز مردم نیز از جمله اقدامات اداره کل تعاون روستایی استان است در این راستا 500 تن برنج، 114 تن شکر، 6.2 تن گوشت برزیلی به ارزش ریالی 72 میلیارد ریال در سطح استان از طریق این اداره توزیع شده است.

مدیرکل تعاونی روستایی استان مرکزی افزود: امسال 6 هزار و 200 تن بذر اصلاح شده  در استان توزیع شده که پیش بینی می‌شود این رقم در سال آینده به 10 هزار تن افزایش پبدا کند.

هاشمی با بیان اینکه 80 هزار تن کود توسط شبکه‌های این اداره توزیع می‌شود گفت: امسال توزیع 50 هزار تن کود فسفاته، ازته و پتاسه توسط شبکه‌های تعاون روستایی در استان انجام می‌شود. بر اساس برنامه‌ریزی انجام شده از سوی کمیته فنی، 62 هزارتن کود ازته، 13 هزار تن کود فسفاته و 5 هزار تن کود پتاسه باید سالانه توسط تعاون روستایی استان تهیه و سپس توزیع شود که 20 درصد کود ازته مورد نیاز در استان به صورت مستقیم با عاملیت اداره و 30 درصد از طریق خدمات حمایتی تامین می‌شود.

وی ادامه داد: تامین 90 درصد بذر گواهی شده استان در زمینه بذر گندم و جو توسط شبکه تعاون روستایی انجام می‌شود و مقرر شده که سه مرکز موجود در زمینه تامین و تولید بذر گواهی شده تا سال آینده به 5 مرکز افزایش پیدا کند .

انتهای پیام

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code